
Engelskt mousserande vs. Champagne - Torsdag
Välkommen till en bubblande vinprovning där vi ställer två världar av eleganta bubblor mot varandra – klassiska champagner från Frankrike och spännande mousserande viner från England. Under provningen får du en djupgående inblick i vinernas historia, tillverkningsmetoder och de unika karaktärsdrag som skiljer dem åt.
Under kvällen provar vi noggrant utvalda viner från Exton Park i England samt Charles Heidsieck och Palmer & Co från Champagne. Upptäck skillnaderna i smak, doft och stil och lär dig vad som gör varje glas till en upplevelse utöver det vanliga.
Totalt provar vi fyra mousserande viner – två från England och två från Champagne.
Denna bubblande provning arrangeras i samarbete med våra vänner på Provinum Vinhandel och sker i samband med att vi välkomnar krögaren och kökschefen Philip Howard för ett exklusivt gästspel i restaurang Terreno Kitchen. Kombinera provningen med en middag signerad en av Storbritanniens mest erkända kockar.
Inga förkunskaper krävs. Varmt välkommen!
Datum & tid
Torsdag 1 maj, kl 17:00 - Torsdag 1 maj, kl 18:00
Location
The Winery Hotel, Rosenborgsgatan 20 169 74 Solna
Pris
495 kr
Terms & Conditions
Betalas direkt och avbokas senast 24 timmar innan eventet.
Vinprovningar & event
- 21 mars Festa del Vino 2025 – fredag
- 22 mars Festa del Vino 2025 – lördag
- 23 apr. Chianti Classico Masterclass
- 1 maj Philip Howard gör exklusivt gästspel på The Winery Hotel – torsdag
- 1 maj Engelskt mousserande vs. Champagne - Torsdag
- 2 maj Philip Howard gör exklusivt gästspel på The Winery Hotel – fredag
- 2 maj Engelskt mousserande vs Champagne - Fredag
- 14 maj Champagneprovning
- 11 juni Chianti Classico Masterclass